Vite, proč orchidej má zvadlé listy a nekvete: Až poznáte tento fígl, bude se jí dařit jako nikdy!

Orchidej vyžaduje více péče než jiné květiny a občas velmi citlivě reaguje, pokud se jí nelíbí podmínky, ve kterých ji pěstujete. Důležité je především správné zalévání. Od toho se odvíjí celkové zdraví vaší rostlinky. Jedním z nejčastějších problémů, se kterými se při orchidejí můžete setkat, je vadnutí listů. Zdravá orchidej má krásné pevné zelené listy, které se lesknou a působí svěže. Pokud však zaznamenáte, že listy začaly vadnout, ztrácejí pružnost a svým vzhledem připomínají povislou látku, je nezbytné problém řešit co nejdříve.

Faktorů, kvůli kterým rostlinka ztrácí vlhkost a listy vadnou, je několik. Nejčastější příčiny jsou však tyto:

  • nadměrně suchá půda
  • úpadek kořenového systému
  • nadměrné hnojení
  • příliš vysoká teplota v místnosti
  • příliš těsný květináč

Pokud zvadlý a uschlo jen pár lístečků zespodu, nemusíte se znepokojovat. To je přirozený proces. Orchidej se zbavuje starých listů a vláhu využije pro nové. Pokud však vadnou všechny listy, zkuste podniknout tyto kroky na její záchranu.

Abyste mohli vaší rostlince pomoci, musíte nejprve správně identifikovat problém a zjistit jeho příčinu.

Nadměrně suchá půda

V případě, že je půda příliš přesušená, třeba rostlince vrátit vlhkost. Můžete použít rozprašovač a zvlhčovat listy. Zejména však třeba zvlhčit půdu a proto určitě vyzkoušejte tento jednoduchý životabudič. Do litru vody nasypte 1 lžičku cukru, rozmíchejte a do tohoto roztoku ponořte květináč s orchidejí cca na 9 hodin. Potom ji vyjměte a ještě na hodinu položte do odstáté vody. Neváhejte přidat lžičku cukru sem-tam do vody i jindy. Hlavně před a během kvetení.

Úpadek kořenového systému

Pokud měla orchidej dostatečnou vláhu, přesto jsou její listy zvadlé, může jít o rozpad kořenového systému. V tom případě bude nutné opatrně vybrat rostlinu z květináče, odstranit shnilé kořeny a přeložit ji do čerstvého substrátu. Není třeba ostříhat všechny kořeny, jsou-li mezi nimi i zdravé. Odstraňte jen ty poškozené, které snadno najdete podle toho, že jsou buď měkké nebo suché.

Nadměrné hnojení

Orchidej netřeba hnojit příliš často. Stačí, když s hnojením začnete až na podzim a přes zimu, případně, pokud se objeví nová stonek. V létě jí postačí jen čistá voda.

Ideální je použít k hnojení ekologické hnojivo, které si vyrobíte doma.

Budeme potřebovat:

  • slupky přibližně z 3-6 brambor
  • 1 litr vody.

Voda, kterou takto vytvoříte je totiž plná minerálů a živin v lehce vstřebatelné formě, které dodají vašim rostlinám okamžitý impuls pro růst a kvetení.

Postup:

  • Brambory oloupeme a slupky nakrájíme na menší kousky.
  • Přendáme na plamen, přivedeme do varu a necháme převařit.
  • Pak necháme vychladnout přikryté a následně scedíme.
  • Vodu používáme na zalévání vždy jednou za 15 dní. Stačí opravdu trochu elixíru do každého květináče.
  • Tekutinu lze uchovávat v chladničce 15-20 dní.

Příliš vysoká teplota v místnosti

Vadnutí listů může způsobit i příliš vysoká teplota v místnosti. Nezapomínejte na to zejména v letním období. Optimální teplota je 25 stupňů celsia. Nicméně pokud je v létě orchidej přímo na okně v blízkosti skla, listy často vadnou z důvodu přehřátí. Je třeba přeložit je na chladnější místo.

Příliš těsný květináč

Když si všimnete, že má vaše orchidej příliš natištěné kořeny, které již přesahují ven z květináče, je nejvyšší čas orchideu přesadit do většího. Přesazujte ji však jen tehdy, když nekvete! Orchidej by měla přesazovat pravidelně asi každé 2 roky. Není třeba, aby byl květináč průsvitný. Výhodou průsvitného květináče je však to, že fotosyntéza probíhá přímo v kořenech.