Před pár lety jsem vůbec nevěděla, že existuje a nyní si záhradkáršenie bez ní neumím vůbec představit. Tato zázračná ingredience mi zachránila tujky , chrání rostlinky před škůdci a mám díky ní rok co rok fantastickou úrodu rajčat. Řeč je o Epsomskej nebo hořké soli.
Jak ji použít v zahradě?
Při setí semen a sázení sazenic: Pro dosažení co nejlepších výsledků doporučujeme rozsypat 1 šálek soli na 10 m 2 obdělávané půdy nebo vsypat 1-2 čajové lžičky soli do každé jamky, kde budete sít semena.
Při růstu rostlin, kvetení a tvorbě plodů: rozsypte 1 lžíci soli kolem každé rostlinky a zavlažte vodou. Proceduru opakujte každé dva týdny. Další možností je připravit si postřik z 1-2 lžic soli a 5 litrů vody a stříkat jej pomocí láhve s rozprašovačem kolem rostlin.
Co dokáže v zahradě?
zelenější trávník
Odborník na péči o trávníky doporučuje posypat trávník několika hrstmi epsomskej soli . Díky obsahu fosforu a hořčíku bude tráva hustší a trávník zelenější a hezčí.
Zlepšuje klíčení semen
Pokud Epsomskú sůl použijete v zahrádce jako doplněk hnojiva při setí, dodá vaší zahrádce silný impuls od samého začátku. Hořčík v ní napomáhá při klíčení semen, pomáhá posilovat buněčné stěny a posiluje sazenice.
Pomáhá vstřebávat živiny
Mnoho komerčních hnojiv obsahuje hořčík, který pomáhá rostlinám při vstřebávání dalších potřebných živin, jako jsou dusík, fosfor, či síra. Pro ty farmáře, který používají pouze organická hnojiva, může být Epsomská sůl výbornou pomocí, protože zlepší vstřebatelnost živin přirozenou cestou.
Zabraňuje žloutnutí a kadeření listů
Všimli jste si, že listy na rostlinách jsou žluté nebo zvlněné? To je známý nedostatek hořčíku. Pokud přidáte Epsomskú sůl do půdy okolo nemocné rostliny, zvýší se množství hořčíku v půdě a tím může dojít ke zlepšení těchto nepříznivých znaků. Chcete-li působení síranu hořečnatého v Epsomskej soli ještě zrychlit, tak rozpusťte 2 polévkové lžíce soli v 3 a půl litru vody a stříkejte tento roztok přímo na listy.
Ochrání zahradu před škůdci
Přestože Epsomská sůl nedehydratuje slimáky a plzáků jako stolní sůl (chlorid sodný), také může být použita na hubení škůdců. Krystaly této soli jsou ostré a když jsou nasypané kolem rostlin, dráždí škůdců. Mějte však na paměti, že Epsomská sůl se velmi snadno rozpouští ve vodě, takže jakékoliv (i malé) množství srážek způsobí její rozpuštění a vsáknutí do půdy.
Pro krásné růže
Bohatato kvetoucí, zdravé a krásné růže. Nasypte ji kolem keřů a zavlažte, případně aplikujte formou roztoku na půdu kolem růží.
Ovoce bude sladší
Proces zrání plodů je velmi náročným procesem v životním cyklu rostliny. Pokud použijete Epsomskú sůl při zrání ovoce, ořechů a révy stejně jako při klíčení rostlin, tak se uvnitř rostlinné buňky zvýší koncentrace chlorofylu, který je nezbytným zdrojem energie pro rostlinu. Více energie pro rostlinku znamená více cukru, což dovolí rostlině vyprodukovat sladší, zdravější plody.
Zázrak pro rajčata
Plody rajčete jedlého jsou mnohem větší než jeho ostatní části, což vede k ještě větší pravděpodobnosti toho, že mu bude chybět hořčík. Jelikož rajčata pro svůj růst potřebují i hodně vápníku, který je vstřebáván zejména kořeny, doporučujeme použít při pěstování rajčat roztok Epsomskej soli stříkaný přímo na listy. Roztok připravíte smícháním 2 lžic soli a 3 litrů vody. Používat byste ho měli každé dva týdny. Po jeho použití vám vypěstované rajčata budou závidět všichni známí, protože budou mnohem chutnější a šťavnatější.
Více a větší plody papriky
I plody papriky jsou větší než rostlina a potřebují co nejvíce hořčíku, proto doporučujeme i při nich postupovat podobně jako při rajčatech pro dosažení co největšího výnosu.