Víte, proč je dobré vložit břečťan do pračky? Dokáže věci, o kterých jste netušili!

Každý se už určitě setkal s břečťanem. Popínavou rostlinou, kterou nacházíme zejména na zdech nebo v lese. Břečťan je však nejen vynikající dekorací na domech, ale najde uplatnění i v domácnostech, protože obsahuje látky velmi podobné látkám obsaženým v mýdle. Svou podstatou je totiž rostlina podobná mýdlovým ořechům, které se používají na výrobu mýdel.

Mydlovník, jehož plodem jsou mýdlové ořechy, má však celou řadu nevýhod oproti břečťanu.

V první řadě je třeba ho kupovat a dovážet z jiných zemí, protože v Evropě se běžně nevyskytuje. Naopak, břečťan roste skoro všude a často je dokonce i nevítaným hostem.

Mýdlové ořechy se k nám dovážejí nejčastěji z Indie, odkud absolvují velmi dlouhou trasu, což je nejen prodražuje, ale přispívá to i k tvorbě emisí CO2 a celkovému zahřívání planety.

Jelikož je o mýdlové ořechy v bohatých zemích, jako je i ta naše, enormní zájem, jejich cena stoupá a běžní Indové si je paradoxně nemohou dovolit. Proto je nahrazují různými chemickými náhradami, což přispívá ke znečišťování spodních vod a životního prostředí.

Ve všech těchto případech se břečťan jeví jako velmi vhodná alternativa k mýdlovým ořechům. Než se pustíte do jeho využívání, stejně jako v případě mýdla, byste si měli dát otestovat, zda netrpíte nesnášenlivostí na některé alergeny, které břečťan obsahuje. Pokud ne, směle do toho!

Jak to funguje

Vezměte hrst silných listů břečťanu a natrhejte je. Pak je stačí dát do ponožky nebo jiného látkového sáčku a dobře uzavřít, aby se listy během praní nedostali ven. Ponožku (resp. sáček) dejte do bubnu pračky spolu se špinavým prádlem stejně, jako byste tam dávali prášek a můžete začít prát.

Tip: Nepoužívejte mladé, světle zelené listy, ale zralé, které mají pěknou, výraznou barvu, což maximalizuje prací účinek. V případě velmi zažraných skvrn na prádle můžete k listům přidat trochu mycí sody nebo mýdla.

Pokud potřebujete použít náhradu za odstraňovač skvrn, vyzkoušejte přidat trochu octa.

Stačí experimentovat s množstvím, aby prádlo nezapáchalo, ale současně se docílilo čistícího efektu. Tento postup se mimochodem hodí i při velmi tvrdé vodě, aby se zabránilo zešednutí bílého prádla.