To je to, co musíte na podzim udělat s pelargónií! Pozor, mnoho lidí o tom neví!

Určitě si už mnozí všimli, že cena muškátů se rok od roku plíží nahoru.

Pokud chcete úspěšně přezimovat svůj současný odkaz na pelargónie a zároveň mít peněženku „opotřebovanou“, nezapomeňte věnovat pozornost následujícímu!

1)  Geranium lze přezimovat v květináčích, beze změny. Potřebuje světlou místnost, teplotu 6–8 ° C a extrémně malé zavlažování (jen aby půda nebyla suchá od prachu). Přestože je velká část rostlin usmrcena, pokud pro to máme vhodné podmínky, můžeme to zkusit.

2)  Další možností je vytrhnout rostliny ze země, odříznout jim důkladně kořeny a výhonky a poté zasadit až 15 stonků do jednoho většího květináče. Může být dokonce uchováván v temné místnosti, ale je důležité, aby nedošlo k mrazu. Na jaře extrahujeme stále ještě nadějné stonky, namočíme je do vody a poté zasadíme.

3)  Třetí metodou jsou řízky výhonků. Na podzim, v září až říjnu, řezáme výhonky z kvetoucích muškátů, poté je zasadíme do malých květináčů a zakysaných sklenic. Vyžadují světlé a teplé místo, jako např. parapet. Do ledna zesilují a na jaře dokonce kvetou.

Tyto tři metody však mají své nevýhody. Především přicházíme o spoustu rostlin, protože zimování je vůči nim velmi tolerantní. A zbývající exempláře jsou tak unavené, že nejsou ani ochotné na jaře rozkvést, nejpozději do poloviny léta se vzpamatují. A zakořeněné řízky uchovávané na vnitřním okenním parapetu často zpochybňují okenní rám, který pak lze každé dva roky přemalovat.

zdroj:blikk