Jak se zbavit krys a myší pomocí zubní pasty: Přírodní a účinné řešení

Krysy a myši patří mezi nejméně vítané návštěvníky domácností a zahrad. I když nejsou vždy přímou hrozbou, jejich přítomnost vyvolává u mnoha lidí odpor a strach. Kromě škod, které mohou způsobit na majetku, jsou navíc spojovány s přenosem nemocí. Naštěstí existují účinné a přitom přírodní způsoby, jak se těchto škůdců zbavit – a jedním z nich je jednoduchý domácí odpuzovač na bázi zubní pasty a jedlé sody.

Jak poznat, že máte doma myši nebo krysy?

Ne vždy je snadné rongeury spatřit, protože se jedná o noční živočichy, kteří se pohybují velmi rychle. Přesto existují určité známky jejich přítomnosti:

  • Mastné stopy a otisky pacek
  • Škrábání a šustění, hlavně v noci
  • Nahlodané rohy nábytku nebo potravinových obalů
  • Malé tmavé výkaly
  • Nepříjemný zápach podobný moči nebo pižmu

Pokud některý z těchto signálů zaznamenáte, je čas jednat.

Jsou krysy a myši nebezpečné?

Obecně nejsou agresivní a napadení člověka je velmi vzácné. Přesto však mohou přenášet bakterie, viry a parazity, které způsobují různá onemocnění (leptospiróza, salmonelóza aj.). Pokud vás kousne krysa nebo se dostanete do kontaktu s jejich výkaly, vždy si důkladně umyjte ruce mýdlem a navštivte lékaře.

Přírodní past na myši: Zubní pasta a jedlá soda

Tato metoda je jednoduchá, levná a velmi účinná. Cílem je připravit návnadové kuličky, které rongeury přilákají – ale po jejich pozření způsobí díky jedlé sodě plynatost, se kterou si jejich trávicí soustava neumí poradit.

Co budete potřebovat:

  • 2 lžíce mouky
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 4 lžíce rozdrcených solených arašídů
  • 1 lžíce cukru
  • 2 lžíce běžné bílé zubní pasty (bez mentolu)

Postup:

  1. Všechny přísady důkladně smíchejte, aby vznikla hutná a homogenní hmota.
  2. Vytvořte malé kuličky a umístěte je do rohů, pod skříně, za lednici, ke dveřím nebo tam, kde jste zaznamenali pohyb rongeurů.
  3. Zbytky uskladněte v uzavíratelné dóze mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Další přírodní metody k odpuzování myší a krys

1. Pepř a chilli

Smíchejte kajenský pepř, pálivou omáčku a trochu tekutého mýdla s vodou. Roztok nalijte do rozprašovače a aplikujte do koutů, podél stěn nebo kolem dveří a oken.

2. Máta peprná

Myši nesnášejí vůni máty. Nakapejte esenciální olej z máty na vatové tampony a rozmístěte je po domě – ideálně k oknům, pod skříně nebo na půdu.

3. Sádra a mouka

Rovné díly mouky a stavební sádry smíchejte a nechte v misce v blízkosti výskytu rongeurů. Po požití směsi sádra v trávicím traktu zatvrdne.

4. Ocelová vlna

Použijte ji k ucpání děr, spár a otvorů, kudy by se mohli rongeuři dostávat do bytu. Na rozdíl od běžné izolace ji nedokážou překousat.

5. Kočka jako přirozený predátor

Kočky jsou nejlepší ochranou proti myším. Už jen jejich přítomnost ve vaší domácnosti může vést k tomu, že si rongeuři najdou jiné útočiště.

Co říct k ultrazvukovým odpuzovačům?

Ultrazvukové odpuzovače vysílají frekvence nepříjemné pouze pro hlodavce – člověk je nevnímá. Jsou ideální do každé místnosti, ale jejich účinnost je omezená – zvuk neproniká zdmi. Proto se doporučuje jejich instalace do více místností najednou.

Prevence: Jak zabránit návratu rongeurů?

  • Ucpěte všechny otvory, praskliny a větrací šachty
  • Skladujte potraviny v uzavíratelných nádobách
  • Nenechávejte odpadky otevřené – používejte koše s víkem
  • Udržujte pořádek ve sklepě a na půdě
  • Pravidelně uklízejte, větrejte a kontrolujte místa, kde se myši rády ukrývají

Závěr

Zubní pasta s jedlou sodou je pouze jedním z mnoha přírodních triků, jak se zbavit myší a krys. Kombinujte ji s dalšími metodami uvedenými výše a přizpůsobte své prostředí tak, aby pro tyto škůdce nebylo lákavé. Pokud se ale potýkáte s rozsáhlejší invazí, neváhejte kontaktovat odbornou firmu na deratizaci.

🛡️ S přírodními metodami chráníte nejen svůj domov, ale i své zdraví a životní prostředí.