Pěstování zelené cibule vyžaduje trpělivost, dostupnost místa pro květináče s půdou nebo vodou, pravidelné zavlažování, výživu, zavlažování a další úkony. To samozřejmě přináší spoustu nepříjemností, přičemž největší tkví v tom, že úroda se vám navzdory snaze vůbec nemusí vydařit. Existují však i velmi jednoduché způsoby, díky kterým můžete čerstvou zeleninu získávat velmi rychle a bez problémů – pouze za 15 dní!
Jarní cibulka obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin A a také spektrum minerálních látek. Je tedy vynikající i pro vaše zdraví!
Pravděpodobně si nepřejete v bytě nepříjemný zápach cibule, vlhkost či nečistoty na parapetu. S touto metodou nic z toho nemusíte řešit. Jediné, co je třeba je trpělivost.
Jak pěstovat zelenou cibulku bez práce
Metoda číslo 1
Pěstování domácí zelené cibule v lahvi je snadné, rychlé a zcela bez starostí.
Z láhve, například od Coca-Coly odřízněte horní část a pak láhev rozdělte na dvě části.
Naplňte dno láhve pilinami, toaletním papírem, nebo jiným improvizovaným prostředkem, který dokáže dlouho zadržovat vlhkost.
Vyberte malou cibuli (asi o velikosti křepelčího vejce) tak, aby do láhve vešlo 5-7 kusů. Odřízněte horní ocas (stonek) každé cibule, abyste odkryli dužinu. Tato stimulace pomáhá kyslíku aktivněji vstupovat do procesu růstu.
Vložte cibule do plniva kořeny dolů. Nalijte 50 – 100 g vody, zakryjte druhou částí láhve a položte na parapet.
Po 15-25 dnech dosáhne cibule zelené výhonky až do výšky 30 cm, přičemž vodu netřeba přidávat příliš často, ale v závislosti na vlhkosti plniva nebo místnosti. Nedělejte si starosti, pokud nejsou všechny výhonky stejně vysoké. Postupem času doběhnou ostatní a budete mít jednotné zelené vlasy :-).
Metoda číslo 2
Pokud se nechcete zdržovat s řezáním láhve, můžete cibuli pěstovat v kapse – je to velmi rychlé. Je to podobné předchozí metodě. Pokud máte obavy, že se sáček roztrhne a prosákne, jednoduše jej uložte na plastovou nebo keramickou nádobu.
Na urychlení tvorby zelené cibulky namočte cibuli do teplé vody na 2 dny, ráno a večer ji vyměňte. Tento trik pomůže výhovnkom rašit o 10 dní dříve. Po namočení cibulky otřete papírovým ubrouskem, vložte ji blízko sebe do plastového sáčku s vrstvou vlhkého plniva o tloušťce nejméně 2 cm.
Potom zavřete kapsa pomocí gumičky tak, aby vám neunikl vzduch. Dejte kapsa na 3 dny na tmavé a chladné místo, abyste urychlily růst kořenů. Po 3 dnech položte mini skleník na světlý parapet. Během období růstu cibule není potřeba zalévat ani hnojit substrát.
Sáček nerozväzujte, dokud zelená cibulka nezarazí na jeho vrchol. Od okamžiku otevření sáčku kontrolujte, zda výplň nevyschla. Neřežte první výhonky, které se objeví, ale nechte je růst v nových svazcích.
Stejným způsobem můžete pěstovat česnek, šalotky, pažitku a pórek.
Tyto jednoduché metody umožňují získat velké množství čerstvé zeleně nejen v zimě, ale během celého roku. Pěstování zelené cibule na okně není nic těžké a jde to i bez hniloby a nadměrné vlhkosti.
Zdroj:dobrenoviny.sk