Zažloutlé listy mají řadu důvodů: nedostatek živin pro vývoj, nedostatečný metabolismus kyslíku v kořenovém systému, málo teplých a slunečných dnů. Když je chvíli chladné počasí a půda je málo, rostliny mohou trpět neschopností přijímat živiny z půdy. Všechna hnojiva, která byla aplikovaná předem, byla smyta deštěm a sněhem.
Co dělat, aby listy česneku nezežloutly.
- Mělké kypření mezi řadami a mezi stonky česneku v řadě.
- Rostliny vyživujte dusíkem, potřebují ho do června, kdy začíná intenzivní růst listového aparátu česneku.
- Pro nouzové krmení jsou vhodné malé dávky minerálních hnojiv: dusičnan amonný a močovina, rozpusťte 1 polévkovou lžíci. l. na 10 litrů vody a nalít česnek na list.
- Dobře funguje nálev z pampelišky a kopřivy, můžete přidat další bylinky. Takové tinktury vyživují a léčí rostliny a činí půdu živou a úrodnou. Lze je zalévat na listy a aplikovat ke kořenům.
- Česnek může vyživit i nálev z divizna, ptačího trusu a dalších organických látek. Po tomto nálevu rostliny rychle obnoví zelenou barvu listů.
- Dobře se osvědčil i čpavek, který koupíte v lékárně. Vezměte to 2 polévkové lžíce. l. a rozpusťte v 8-10 litrech čisté vody. Toto řešení by mělo mít dobrý vliv na proces fotosyntézy v listech česneku. Zároveň odpuzuje cibulové mouchy a chrání rostliny před houbovými infekcemi. Krmte za oblačného počasí, abyste nespálili listy.
- Druhé krmení proveďte za 10 dní. Mělo by se skládat z kompletního minerálního hnojiva s přídavkem stopových prvků. Mohou to být hnojiva, která se dobře rozpouštějí ve vodě. Použijte je za suchého počasí, a když je deštivo, použijte granulované hnojivo.
Při každém krmení kořenů nezapomeňte uvolnit půdu. Zdravý vzhled vašich mladých a zelených česnekových listů naznačuje, že nejen váš česnek je v pořádku, ale také vaše budoucí sklizeň.
Zdroj.souspark