Jak se zbavit mšic: Tipy a triky

Získání nové zelené rostliny, která má zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti, může rychle přestat být radostné, pokud je rostlina napadena mšicemi. Larvy mšic se mohou již nacházet v květináči a při teplé pokojové teplotě se rychle vyvíjejí, pokud se zemina ihned nevymění za nezamořenou. Rostlina musí být izolována, dokud není zbavena mšic a jejich larv. Larvy jsou bílošedé a živí se jemnými kořeny rostlin, jinak hrozí, že rostlina uschne.


Jak se zbavit mšic pomocí jedlé sody

Trauermücke a jedlá soda

Jedlá soda je účinným prostředkem proti mšicím, které na některý čas reagují na její použití. Jakmile je květináč posypán jedlou sodou a následně zvlhčen rozprašovačem, larvy mšic jedlou sodu nasají a po určité době zahynou. Pokud první pokus nepřinese požadovaný výsledek, opakování procesu může vést k úspěchu. Nové rostliny by měly být po zakoupení izolovány a nejprve důkladně zkontrolovány na přítomnost mšic, než je přidáte k ostatním rostlinám. Pokud chcete ušetřit peníze na likvidaci mšic, můžete využít domácí prostředky. Jedlá soda je běžně dostupná v domácnostech a její použití na květináči společně s následným zvlhčením eliminuje zdroj hmyzu, tedy larvy. Výhodou je dlouhodobý a šetrný účinek pro rostliny, přičemž rozpočet zůstává neporušen i při opakovaném použití.


Jak se zbavit mšic pomocí octa

Boj proti létajícím mšicím s octem

Sklenice s vodou, octem a mycím prostředkem se postaví přímo vedle postižené rostliny. Mycí prostředek snižuje povrchové napětí vody, což umožňuje létajícím mšicím, které jsou přitahovány vůní octa, spadnout do vody a potopit se. Účinnost této metody je diskutabilní a je třeba ji opakovat několikrát, stejně jako jiné metody boje proti mšicím, než začne účinkovat.


Jak se zbavit mšic pomocí zápalek

Boj proti mšicím pomocí zápalek

Zapálení cigarety zápalkami odstraňuje mšice, které neseberou vůni. Páry z cigarety efektivně odpuzují hmyz, protože nejen nekuřáči, ale i mšice nevydrží jejich nepříjemný zápach. Nepříjemná vůně mšicím působí natolik, že rychle odejdou. Poté lze žárovky cigaret sbírat ve sklenici, přidat vodu a nechat směs stát týden. Pozdější zalévání květináče touto směsí zabije larvy, avšak může být pro rostliny škodlivé, pokud je množství příliš velké. Zápalky obsahují draselný chlorát v červených koncích, který může být do zeminy vložen a je toxický pro larvy, ale také pro rostliny. Sulfid zápalkových hůlek v květináčích tedy není doporučován jako metoda boje proti mšicím.


Další tipy a triky pro boj s mšicemi

Izolace napadených rostlin

Je důležité izolovat napadené rostliny, aby se mšice a jejich larvy nešířily na ostatní rostliny v domácnosti. Při výměně zemině za nezamořenou se ujistěte, že nové substráty neobsahují mšice ani jejich larvy.

Použití žabek na larvy mšic

Žabky nebo jiné dravé hmyzy mohou pomoci kontrolovat populaci mšic v zahradě či v domácnosti. Ujistěte se, že jsou vhodně umístěny a dostupné pro účinné lovení mšic.

Rovnováha vlhkosti a osvětlení

Příliš vlhká nebo příliš sušší půda může přitahovat mšice. Udržujte optimální vlhkost a dostatečné osvětlení pro vaše rostliny, aby byly zdravé a méně náchylné k napadení.

Použití insekticidních prostředků na bázi přírodních složek

Přírodní insekticidy, jako je neemový olej nebo mýdlo, mohou být účinné při kontrole mšic bez použití chemických látek, které mohou být škodlivé pro rostliny a okolní prostředí.


Závěr

Zbavit se mšic nemusí být vždy jednoduché, ale s těmito tipy a triky můžete efektivně kontrolovat jejich populaci a ochránit své rostliny. Vyzkoušejte různé metody a zjistěte, která nejlépe funguje ve vaší domácnosti. Sdílejte své zkušenosti a další účinné metody v komentářích níže!