Málokoho by napadlo, že mléko může dobře posloužit i na zahradě. Dokonce se hodí i aspirin či jedlá soda nebo sůl. Podívejte se s námi na jejich možnosti využití, možná jste o nich ještě neslyšeli a budou se hodit.
MLÉKO NEJEN JAKO HNOJIVO
Mléko obsahuje vápník, který dokáže skvěle posílit rostlinku. Navíc cukr, který obsahuje, přispívá k hojnějším a hlavně zdravějším plodinám. Jestliže mléko aplikujete na oblast rostlin, která je na přímém slunci, působí díky svým vlastnostem také jako dezinfekce.
Trápí vás neustále plíseň na povrchu rostlin? Zředěné mléko v poměru 1:2 s vodou dokáže plíseň nejen zastavit, ale působí také jako prevence proti nově vznikající. Na rostliny tuto směs aplikujte minimálně jednou za 10 dní. Použít mléko můžete také do kompostu nebo půdy, díky jeho vitamínům a tukům.
Nemůžete se zbavit otravného hmyzu? Pak použijte plnotučné mléko, které funguje jako odpuzovač hmyzu. Mléko však dokáže ochránit i rajčata, a to před hnilobami a nemocemi. Stačí smíchat jednu odměrku odstředěného mléku spolu s devíti odměrkami vody a touto směsí postříkat rajčata zhruba do půlky léta.
ASPIRIN NESCHOVÁVEJTE POUZE DO LÉKÁRNIČKY!
Používáte aspirin pouze proti bolesti? Pak ho vyzkoušejte i na zahradě. Osvědčil se například jako prostředek na kořeny, které posilňuje během přesazování. Stačí ho rozmíchat ve vodě a pomocí rozprašovače aplikovat na kořeny rostlin. Odborníci se také shodují, že jedna tableta aspirinu rozpuštěná v minimálně pěti litrech vody pomáhá zvýšit klíčivost semen. Směs aspirinu s vodou dokáže nejen zabránit houbovým, či plísňovým onemocněním, ale také zlepšit růst rostlinek. Stačí je jednou za 2 – 3 týdny postříkat aspirinem s vodou a uvidíte výsledky.
Můžete ho ale vyzkoušet také ve váze – jestliže milujete čerstvě nařezané květiny jako dekorace ve váze, pak půlku tabletky aspirinu rozmíchejte ve vodě a do ní ponořte kvítí. Zůstane tak mnohem déle čerstvé.
Další skvělé využití může mít aspirin při bodnutí hmyzem, jako je například vosa. Co nejdříve od bodnutí rozpusťte tabletu aspirinu ve vodě a potírejte poraněné místo. Regenerace bude trvat mnohem kratší dobu.
JEDLÁ SODA NEPATŘÍ POUZE DO KUCHYNĚ
Pěstujete rajčata, která mají po utržení hořkou, nebo nahořklou chuť? Pak vyzkoušejte známého pomocníka v kuchyni v podobě jedlé sody. Jestliže nasypete jedlou sodu okolo rostlinek, dokáže vytáhnout kyselý a nahořklý nádech a rajčata budou mít rázem dokonalejší chuť.
EPSOMOVOU SOLÍ LZE HNOJIT
Epsomovou sůl najdeme s největší pravděpodobností v koupelně. Skvěle lze ale využít v zahradě jako hnojivo. Jakmile rostliny ztratí hořčík a síran, který potřebují pro svůj růst, nebudou prospívat tolik, jako dřív. Přidávejte k rostlinám lžičku soli každé dva týdny jako hnojivo a uvidíte, jakou krásou se vám odvděčí.