Jód je jedním z nejdůležitějších stopových prvků, od kterého závisí celkový zdravotní stav člověka, jeho vývin, růst, vitalita a dožití se vysokého věku v dobré kondici a zdraví. Je schopen zbavit rostliny pozdní plísně a padlí, chrání kořeny a je vynikající i proti ovocné hnilobě.
Používání celkem malého množství jódu jako hnojiva vede k silným rostlinám a vyšší úrodě.
Já jsem si koupila 1 láhev tekutého jódu v lékárně a vystačil mi už na druhou sezónu. Používá se totiž jen po kapkách.
Jód pro rostliny
Jód hraje důležitou roli v životně důležité aktivitě rostlin i v normálním průběhu jejich fyziologických procesů. Podílí se na syntéze jednotlivých aminokyselin a proteinů (obsažených v jejich složení), je přírodním antiseptikem, podílí se na dýchání, fotosyntéze a metabolismu dusíku.
Jód na zavlažování rostlin
Tento stopový prvek je účinný proti většině plísní, virů a bakterií – obzvlášť účinný je v boji proti plísni, hnilobě a padlí.
Nedostatek jódu v rostlinách může vést ke snížení jejich odolnosti vůči různým chorobám. Důvodem nedostatku jódu může být nedostatek tohoto prvku v půdě (zejména u rašeliny, písčitých půdách a úrodou vyčerpaných půdách).
Příliš kyselé půdy jsou nepříznivé pro jód – v nich jód okamžitě přechází do nižších vrstev a stává se pro rostliny nepřístupným. Nejpřirozenější jód v je v úrodné černé půdě, v nížinách a zejména v pobřežních oblastech.
Jód na úpravu rostlin
Vizuálně určit nedostatek tohoto stopového prvku v rostlinách je poměrně obtížné, protože některé se shodují s příznaky jiných chorob, a působení škůdců.
Proto doporučujeme dělat alespoň preventivně hnojení rostlin s jódem – bude to užitečné v každé zahradě a určitě nebude poškozovat rostliny.
Jódový roztok na sazenice
Zalévání sazenic jódem jí pomáhá rychleji vyrůst a zesílit. V počátečních stádiích vývoje je použití tohoto stopového prvku klíčem k tvorbě vysoké odolnosti vůči nepříznivým environmentálním faktorům a různým chorobám.
Což dává jódu rostlinám
Zálivka s jodovým roztokem je vhodná pro sazenice rajčat, papriky, okurky, lilek, zelí. Pro vytvoření roztoku zřeďte 1 kapku jódu v 3 litrech vody. Důkladně promíchejte a zalijte sazenice u kořene. Na obohacení sazenic jódem bude stačit pouze jedno zalévání. Roztok se nesmí dotýkat listů a stonku. Nezapomínejte, že i přirozeně se vyskytuje pouze v půdě a proto má působit pouze v oblasti kořenů.
Jód proti plísni
Jako jód je vhodný pro pokojové rostliny
Plíseň bramborová je postrachem snad každého zahrádkáře. Prvním znakem výskytu plísně na rajčatech jsou hnědé skvrny na listech rostlin na zadní straně. Postupně může list žloutnout a vysušovat se, stejně dopadne i napaden plod. Na ochranu rajčat můžete použít roztok jódu.
Jód s mlékem pro rostliny
Přibližně tři týdny po vzniku výhonků jemně postříkejte rostliny roztokem 15 kapek jódu, 10 litrů vody a 1 litrem odstředěného mléka. Toto ošetření se může opakovat další 2 až 3 krát s intervalem nejméně dvou týdnů mezi postřiky.
Jód proti padlí
Padlí nejčastěji postihuje rybíz, angrešt a ostružiny. Také postihuje okurky, rajčata, papriky a dýně. Útočí i na růže, pivoňky, chryzantémy.
Jodové zavlažovací rostliny
Proti padlí je vynikající roztok 1 ml jodu a 1 litru odstředěného mléka nebo syrovátky na 9 litrů vody (do roztoku můžete přidat 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla, aby lépe držel na rostlinách). Postřikování se může opakovat každé dva týdny, dokud onemocnění úplně nezmizí.
Jód proti škůdcům
Škůdci, jako jsou larvy a broukům, které se živí kořínky rostlin se dají eliminovat roztokem jódu. Na boj proti larvám ním připravte roztok takto: 20 ml jódu na 10 litrů vody a 1 litr nalijte pod každým keřem.
Jód jako vrchní obvaz a hnojivo pro rostliny
Jód se úspěšně používá pro rostliny nejen jako antiseptické a baktericidní činidlo, ale také jako přídavné univerzální hnojivo. Zelí, okurky, rajčata, paprika a zahradní jahody reagují na takové hnojivo silou, odolností a většími výnosy sklizně.
Jód na postřikování rostlin
Na krmení rajčat, okurek a papriky jódem (ve skleníku i v otevřeném poli) použijte roztok 40 kapek jodu na 10 litrů vody. 0,5 litru tohoto roztoku dávkujeme pod každou rostlinu po objevení se prvních květů. Opakujte krmení s jódem ne dříve než za 3-4 týdny.
Jód pro pokojové rostliny
Je možné použít jód nejen pro zeleninu a bylinky, ale i pro pokojové rostliny. Samozřejmě, zvláště oslabené rostliny a ty, kteří nemají sílu kvést, budou s tímto krmením jako znovuzrozené. Zalévání květin s jódem se provádí vždy jen na vlhké půdě a nejlépe podél okrajů květináče tak, abyste měli záruku, že žádným způsobem nespálíte kořeny rostliny. Jód se v případě izboviek používá vždy po 1 kapce a
Jód na ochranu rostlin
V 1 litru vody / ideálně dešťové) rozmíchejte 1 kapku jódu. Tuto směs můžeme používat na hnojení. Aplikujeme na vnitřní stěny květináče a vždy použijeme na maximálně 50 ml při každé zálivce. Nepřekračujte doporučenou dávku 50 ml, abyste kořeny muškátů nepoškodili. Zálivku se doporučuje aplikovat jednou za měsíc. Zálivka je výborná i pro muškáty.