Říká se, že dobrý zahrádkář zužitkuje vše, co mu příroda poskytla a nic nevyjde nazmar. Téměř 40-let praxe vás naučí víc, než moudré vyučenou a studium knih. Zkušený pěstitel se podělil o jednoduchý, ale o to užitečnější důvod, proč nikdy nevyhazuje posečenou trávu. Doporučuje ho i ostatním zahrádkářům. Vyrábí z ní totiž obzvlášť účinné hnojivo pro své plodiny. Neváhejte a i vy proměňte odpad na poklad pro vaši úrodu.
Kvas z trávy a bylinek
Z posečené trávy a rostlin, které se v ní nacházejí – včetně plevelů jako je například pampeliška – můžete připravit výživné hnojivo pro vaše rostliny. Jeho síla se ukrývá v bohatém obsahu prvků jako dusík, draslík, fosfor a organických sloučenin.
Příprava travního kvasu
Nejlepší hnojivo získáte, pokud posečená tráva není zcela čistá, ale v posečená zbytcích se nachází také kopřiva či pampeliška – získáte tak navíc stopové prvky a cenný oxid křemičitý). Na trávu nalijte několik věder vody – platí poměr 1: 1 (kolik trávy, tolik vody). Na každých 10 l výsledného hnojiva přidáváme 40 g superfosfátu . Vše smícháme a necháme Fermete – kvasit. Pravidelně mícháme a je nutné, aby byla nádoba umístěna do polostínu. Tekutina by měla být 20-35 cm od okraje nádoby, během kvašení se totiž objeví pěna, která by z nádoby vytekla.
Hnojivo by mělo být připraveno o 7-10 dní. Před použitím netřeba filtrovat. Jednoduše přidejte dešťovou vodu v poměru 1: 3 a aplikujte na půdu rostlin stačí ½ l na jednu rostlinu. Když začnou plodiny kvést, přidejte i 1 hrnek dřevěného popela nebo 10-15 g síranu draselného. Před aplikací důkladně promíchejte a pak smíchejte s sovou (nejcennější sedimenty jsou usazeny na dně sudu).
Další možnosti jak využít posečenou trávu
na mulčování
Posečená tráva je vynikající i jako vrstva mulče, která ochrání rostlinky pro plevelem a udrží půdu výživnou, kyprou a vlhkou. Použijte na tuje, maliny, angrešt i mezi řádky zeleniny. Vrstvu mulče udržujte vyšší a dobré je použít ne čerstvou ale trochu povadlou trávu.
Na výrobu kompostu
Trávu přidejte do kompostu. Ne však samotnou, ale spolu s jiným biologickým odpadem.
Na vypěstování brambor
je to jednoduché, na vybrané místo na půdě uložte brambory a zasypte trávou do výšky 30 cm. Občas zalijte a po pár týdnech můžete vidět první lístky.
Zdroj.dobrenoviny.sk