Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

Určite nám dáte za pravdu, že tipy a triky na krajšiu, voňavejšiu a čistejšiu domácnosť sa vždy zídu. V minulých článkoch sme sa venovali aj netradičnému využitiu peny na holenie alebo lepiacej pásky a dnes si povieme, ako využiť tabletu do umývačky riadu mimo umývačky riadu. Neuveríte, na čo všetko ju možno v domácnosti veľmi efektívne použiť.Poďme teda na to.

Čistá a voňavá práčka

Na dôkladné vnútorné vyčistenie práčky sa používa špeciálny prostriedok. Ak ho však nemáte poruke a vaša práčka potrebuje rýchly prečisťujúci zásah, adekvátnou náhradou budú aj tablety do umývačky riadu. Stačí, keď do prázdneho bubna vhodíte dve tablety a práčku nastavíte na dlhý program. Látky obsiahnuté v tabletách odstránia z práčky usadeniny a nielenže ju krásne vyčistia, ale aj prevoňajú.

vyčistenie práčky tabletou do umývačky riadu

Zdroj: Shutterstock®

Na odolné škvrny

Pri práčke ešte na chvíľku zostaneme, keďže tablety do umývačky riadu, možno využiť aj na naozaj kvalitné vypranie kuchynských utierok, na ktorých často zostávajú mastné a mimoriadne odolné škvrny. Samozrejme, že mastné škvrny dokážu „vyzdobiť“ aj iné textílie. A na to, aby ste sa ich definitívne zbavili, stačí použiť tabletu do umývačky ako prací prostriedok. Jednu tabletu vhoďte do bubna práčky s textilom, ktorý potrebujete zbaviť mastných škvŕn a využite dlhší prací program.

Plastový nábytok bude ako nový

Možno ste už vytiahli svoj plastový nábytok na balkón či terasu a zistili ste, že nie je práve v top stave na ďalšiu jarnú a letnú sezónu. Zažltnutý, ale aj inak znečistený plast môžete veľmi efektívne vyčistiť s kašičkou, ktorú si vytvoríte z rozdrvenej tablety do umývačky riadu a z malého množstva vody. Po vyčistení s takto jednoducho zhotoveným prípravkom nezabudnite plast poumývať aj čistou vodou.

tableta do umývačky na špinavý záhradný nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Dokonale čisté WC

Určite skúste zaexperimentovať s tabletami do umývačky aj v prípade WC. Vhoďte jednu tabletu dnu do misy a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc, kým sa tableta nerozpustí. Potom môžete dočistiť WC kefou a výsledkom bude čistý a príjemne voňajúci záchod.

Keď už neviete, čo použiť na špinavú rúru

Pripečená mastnota v rúre vie znechutiť asi každú gazdinku. Niekedy nepomáhajú ani prostriedky, ktorým inak plne dôverujete. Čo teda použiť na znečistenú rúru na pečenie? Skúste si vyrobiť kašičku z dvoch až troch tabliet do umývačky riadu a z vody. Do nej môžete pridať aj trochu z prostriedku, ktorý bežne používate. Ďalej je ideálne využiť hubku na riad, ktorou zmes nanesiete na znečistený povrch rúry a necháte na chvíľku účinkovať. Potom už len zotriete, mastnota by sa mala púšťať už bez prílišného drhnutia. Na záver ešte nezabudnite povrchy umyť vodou, aby na nich nezostala žiadna chémia.

špinavá rúra na pečenie a tableta do umývačky riadu

Zdroj: Shutterstock®

Ako vrátiť „život“ zašlému porcelánu?

Časom sa na porceláne vytvára akýsi matný povlak a možno máte doma aj zažltnuté kúsky, ktorým by ste chceli vrátiť ich pôvodnú krásu. Postup, ktorý vám prezradíme, sa však nedá použiť na neglazúrovaný porcelán a tiež porcelán s kovovým zdobením. V ostatných prípadoch si môžete vytvoriť intenzívny bieliaci kúpeľ z tablety do umývačky riadu, ktorú si rozpustíte v primeranom množstve vody. Porcelánový riad do neho ponorte a nechajte pôsobiť účinné látky aspoň 4 – 5 hodín. Potom už len dôkladne opláchnite vodou a môžete sa tešiť z krásne žiarivého porcelánu.