Jak zabránit hnědnutí listů u pokojových rostlin?

Co dělat, když se na sytě zelených nebo pestře zbarvené listech našich oblíbených pokojovek objeví seschlý hnědý lem, špička, nebo dokonce hnědnou celé listy?

Rostlinám škodí nadbytek vláhy

Hnědnutí listů pokojových rostlin od okrajů bývá velice často způsobeno nadbytkem vody v zálivce. Je příznačné, že rostliny stojí neustále v plné misce vody a pěstební substrát se mění v bahnitou kaši, která časem čpí kysele. Kořeny nemohou dýchat, uhnívají, a rostlina chřadne.

Prevence hnědnutí listů: vhodný substrát, drenáž, zálivka

  • Důležité je, aby rostliny měly přiměřeně velký květináč s dostatečným množstvím kvalitního substrátu. Vyplatí se zakoupit substrát pro pokojové rostliny, nikoliv sebrat trochu půdy ze záhonku na zahrádce.
  • Při přesazování nesmíme zapomínat na drenáž do výšky alespoň 5 cm ode dna. K tomu účelu se ideálně hodí keramzit, hrubý štěrk nebo lávová drť.
  • Při samotném zalévání by voda v misce měla zůstat jen pár hodin po zálivce.
Jen pokojová rostlina se zdravými listy je krásná
Jen pokojová rostlina se zdravými listy je krásnáZdroj: Archiv ireceptar.cz

O množství a četnosti zálivky rozhodují nejen samotné požadavky pěstovaného druhu, ale také teplota v místnosti . To znamená, že při nižších teplotách zálivku omezíme. O zalévání pokojových rostlin rozhodně platí úsloví, že méně je více.