Moje sousedka nevěděla jak se zbavit štěnic v domě. Pak jsem jí poradila tento lidový prostředek, který zabral okamžitě!

Štěnice jsou paraziti patřící mezi ploštice. Je to malý, hnědý, oválný hmyz, který se živí výhradně krví. Z předního kraje hlavy vychází tzv. sosák, přizpůsobený k propíchnutí tkání a sání krve.

Přestože existuje poměrně dost parazitů z tohoto druhu, které se živí krví zvířat, štěnice ložní jsou slavnější, tím, že upřednostňují konzumaci lidské krve. Dospělá štěnice má ploché tělo, podobné jablečnou jadérku, po krmení bobtná a nabývá načervenalý odstín.

I když je štěnice ložní nejaktivnější právě v noci, neznamená to, že patří mezi noční hmyz. Během svého života dokáže naklást stovky vajec. Tyto vajíčka mají velikost prachu a do domácnosti se dostanou spolu se zavazadly, nábytkem či oblečením z druhé ruky. Nevědí létat, ale umí se rychle pohybovat po podlahách stěnách a stropech.

Mají zploštělé tělo, což jim umožňuje skrývat se na těch nejnepříznivějších místech jako jsou matrace, rámy postele, pružiny. Kromě toho, jsou štěnice ve srovnání s jiným hmyzem odolnější vůči různým insekticidem. Některým jedem proti hmyzu se snadno přizpůsobí.

Používání insekticidů je často spojeno s rizikem poškození lidského zdraví. Levnější a bezpečnější bude proto použít něco přírodního charakteru …

Esenciální oleje mají vliv na vnitřní buněčnou membránu hmyzu, což způsobuje cytotoxické účinky. Tato vlastnost je užitečná v boji proti jakémukoliv druhu hmyzu. Nejlepší je, že tyto oleje jsou pro štěnice toxické, ale lidem nezpůsobují žádné problémy.

Jak na štěnice?

  1. Olej z čajovníku

Pokud chcete vyrobit přírodní insekticid s olejem z čajovníku, smíchejte si dvě čajové lžičky oleje z čajovníku s 50 ml vody. Směs přelijte do rozprašovací láhve a dobře jí protřepejte. Nastříkejte tuto kombinaci do všech oblastí, kde mohou štěnice žít. Aplikujte denně, dokud nezmizí všechny příznaky nákazy.

  1. Esenciální olej z levandule

Na výrobu spreje si smíchejte 10 až 15 kapek levandulového oleje s 50 ml vody. Další metodou na zbavení se štěnic je umístění čerstvých listů nebo květů levandule na infikované místa a kolem nich.

  1. citronelová silice

Do malé misky s vodou si nakapejte 10 kapek této silice. Nalijte to do sprejové lahvičky, důkladně ho protřepejte a postříkejte na místě výskytu, abyste dosáhli nejlepšího výsledku.

  1. eukalyptový olej

Na výrobu spreje si vezměte 100 ml vody, 70 ml vodky a 30 kapek eukalyptového esenciálního oleje. Všechno to přelijte do rozprašovače a protřepejte. Stříkejte na postižené oblasti každé dvě hodiny.

  1. Olej z listů stromu Zeder indický

Pro vytvoření rozprašovacího roztoku si smíchejte 50 ml koncentrovaného esenciálního oleje a 200 ml vody. Přidejte 1/2 lžičky mýdla na emulgaci roztoku. Dobře promíchejte. Následně postříkejte a otřete všechna místa, kde se ukrývají štěnice.

Pomerančový esenciální olej

Pomerančový olej je již dlouho znám jako účinný prostředek proti ploštiam. Pro člověka je jeho vůně velmi příjemná, ale nemají ho rádi nechtění obyvatelé vašeho příbytku. Pro vytvoření rozprašovacího roztoku si rozpusťte 50 g melasy a 100 ml oleje ve 4 litrech vody.

tymián

Stonek tymiánu si oviňte bavlněným hadříkem a zapalte ji v blízkosti postižených míst. Alternativou může být vložení listů tymiánu do síťovaných kapes a umístění jejich kolem infikovaných oblastí. Nezapomeňte tyto listy vyměňovat každý třetí den. Pro hmatatelný výsledek budete muset počkat alespoň 1 měsíc.hřebíček

Smíchejte si 1 lžičku esenciálního oleje z hřebíčku s 1 šálkem vody. Nalijte to do rozprašovače, dobře protřepejte a postříkejte místa s výskytem štěnic.

  1. vratič obyčejný

Je velmi účinným repelentem: jeho vůně odpuzuje širokou škálu hmyzu včetně komárů. Této vůně se štěnice obloukem vyhýbají. Čerstvě nasbírané květy mohou být umístěny pod matrací, uvnitř pohovky, a rozptýlit se v blízkosti dalších možných míst s výskytem štěnic. Při přípravě koncentrované tinktury z této rostlinky si dejte zapařit 25 gramů květů v 250 ml vroucí vody.

Před použitím esenciálních olejů je třeba provést test tolerance konkrétní aroma. Pro tento účel se olej aplikuje na zápěstí nebo na záhyb loketní části. Pokud ani do několika hodin nejsou Bada žádné alergické projevy, olej lze použít.

Jak jsme již uvedli, boj s štěnicemi může být obtížný úkol. V některých případech pomáhá pouze kompletní dezinfekce místnosti odborníky k tomu určených. Použití lidových receptů nezaručuje 100% výsledek, ale dělá tento proces o něco příjemnějším.

Kromě insekticidních vlastností, esenciální oleje snižují podrážděnost, zklidňují nervový systém, zlepšují náladu!

Zdroj:takprosto.cc