Napadly vaše potraviny moli? Toto je 5 způsobů jak se jich zbavit jednou provždy!

Potravinová mol není zrovna vhodný spolubydlící. Velmi často se zvykne mýlit s molem šatovou. Jenže ta vypadá jinak. Pokud má malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatovou. Pokud jsou na její křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinová.

V domácnosti je mnohem častější výskyt potravinových molů, které vám kontaminují zásoby ve spíži. Máme pro vás rady, jak se jich zaručeně zbavit.

Potravinovým molům nejvíce chutnají sypké věci jako mouka, cukr, káva, ořechy, ale i těstoviny a cornflakes. Do domu se dostává zvenčí. Klidně vletí oknem nebo se k vám dostane stoupačkami od sousedů. Nejhorší je situace v panelácích, kde se moli přesouvají digestořemi a stupadly. Často si je donesete sami s nákupem. Nejlepší prevencí je nákup potravin, které molům chutnají, dobře zkontrolovat. Každý sáček mouky, strouhanky a jiných sypkých potravin po přinesení otevřete, zkontrolujte, a pak raději přesypte do uzavíratelných a průhledných dóz.

Vše napadené vyhoďte

Když se vám do bytu nastěhuje potravinová mol, připravte se, že napáchá škody za hodně peněz. Čím více doma máte potravin jen tak v sáčcích, tím více toho vyhodíte. Nenakupujte tedy zbytečně velké zásoby, jen si vyrobíte zbytečný problém. Zbavit se potravinové moly je velmi těžké, a hlavně to trvá dlouho. Všechny napadené potraviny je nutné vyhodit celé. Bez lítosti je rovnou odneste do koše na smetí. I když nevidíte dospělce, v rohlíku v kapse mohou prožívat nakladená vajíčka. Jediná rada, jak zvítězit, je být trpělivý a důsledný.

5 způsobů jak vylákat moli z jejich skrýše:

Máte podezření, že by se ve vašich potravinách mohli ukrývat mole? Dříve, než potraviny vyhodíte, zkuste moli přilákat.

  • pivo

Mole pivem přitáhnete. Takže pokud ho dáte do blízkosti místa, kde se vyskytují a nad pohár připevníte obvaz, moli se dostanou do sklenice, kde se utopí, ale ven z něj už ne.

  • Ocet a víno

Nalijte je do lahve nebo do misky a dejte k blízkosti potravin, v nichž by se moli mohly nacházet. Mole vůně jablečného octa a vína přitáhne, ale v tekutině se utopí.

Takto je od potravin udržíte dále

  • Koření a bylinky

Skořice, hřebíček nebo bobkový list molům nevoní. Dejte je do blízkosti potravin, pokud chcete, aby se jim škůdci vyhnuli.

  • tabák

Mole nesnášejí vůni tabáku. Pokud vám nevadí, umístěte sáček s tabákem ke potravinám, kde se zvyknout vyskytnout.

  • cedr

Cedrové dřevo také působí na mole odpudivě. Opět je vhodné ho položit do blízkosti potravin, které moli rady napadají.

Potravinám tyto metody již ale nepomohou, protože moli je svým výskytem znehodnotily. Doporučujeme vám všechny napadené potraviny  vyhodit  a celý prostor, kde jste potraviny skladovali, vyklidit. Povrchy byste měli  vyčistit  dezinfekčními prostředky nebo bílým octem. Vhodné je také potraviny skladovat v uzavíratelných skleněných nádobách a prostor, ve kterém jejich skladujete, pravidelně větrat a čistit. Nezapomínejte potraviny po záruce vyhodit.

Nezaměňujte si mola potravinovou s molem šatovou. Mol šatová má stříbřité křídla, potravinová zase hnědé skvrny a je mnohem větší.

Zdroj.somzena