Věnečky s vanilkovým krémem a šlehačkou

Luxusní věnečky, který vám nevydrží ani 24 hodin :). A pokud ano, nemusíte se bát, že by druhý den byly kvůli krému tzv. “rozmáchaný” :).

Ingredience na 21 porcí

Na odpalované těsto:

 • 320 ml vody
 • 100 g másla
 • špetka soli
 • 235 g hladké mouky
 • 4 – 5 vajíček (záleží na velikosti vajec)

Krém:

 • 0,5 l mléka
 • 2 sáčky vanilkového pudinku
 • 180 g másla
 • 180 g cukru
 • RUM na dochucení (není nutný)

Šlehačka:

 • 400 ml 40% smetany ke šlehání (zbude i do kávy:))

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

1. Nejprve jsem začala přípravou těsta. Do hrnce jsem nalila vodu, přidala jsem máslo, špetku soli a máslo nechala ve vodě rozpustit. Jakmile se začala voda vařit, stáhla jsem hrnec stranou a k vodě s tukem jsem nasypala mouku. Vše jsem míchala do té doby, dokud nezmizely hrudky mouky. Poté jsem hrnec vrátila zpět na plotýnku a míchala 2–3 minuty, aby se odpařila voda. Hotové těsto musí držet pohromadě a odlepovat se od hrnce. Těsto jsem si přendala do mísy a nechala ho vychladnout.
2. Zatímco těsto chladlo, pustila jsem se do přípravy pudinku, na který jsem potřebovala půl litru mléka. Část mléka jsem si nalila bokem do misky a rozmíchala v něm dva vanilkové pudinky. Do hrnce k mléku jsem přisypala cukr, zamíchala a čekala, až se mléko začne vařit. Do vařícího mléka jsem nalila zbylou část mléka s pudinkem, přilila jsem trochu rumu a vařila do zhoustnutí. Rum nemusíte přidávat už nyní, ale ve chvíli, kdy budete připravovat krém. Rum slouží jako konzervant. Hotový pudink jsem odstavila a zakryla potravinářskou folii, aby se mi napovrch neutvořil škraloup a nechala ho vychladnout.
venec1
3. Když bylo těsto teplé na dotyk ruky, krátce jsem ho prošlehala a začala jsem postupně zašlehávat vejce, jedno po druhém. Recept uvádí 4–5 vajec. Já si jich připravila 5, ale nakonec jsem jich použila 6. Hodně záleží i na tom, jak velké vejce použijete. Zašlehává se vždy vejce po jednom, protože těsto nesmí být řídké, ale ani tuhé a pokud je tuhé, musíte přidat vejce navíc.
4. Hotové těsto jsem si přendala do připraveného cukrářského sáčku se zdobící špičkou a pustila se do větrníku. Na pečící papír si můžete obkreslit kolečka. Použijte libovolně velkou skleničku – podle toho pak budou velké i věnečky. Věnečky tvořte tak, že uděláte jedno kolečko a na něj hned druhé. Případné špičky zamáčkněte namočeným prstem ve vodě.
venec3
5. Věnečky jsem dala péct do předehřáté trouby na 200°C. Pekla jsem 35 minut. Věnečky musí mít zlatavý nádech na povrchu. Během pečení neotvírejte troubu!!! Upečené věnečky nechte vychladnout na mřížce.
6. Mezitím si připravte krém. Pudink o pokojové teplotě jsem dala do mísy od robota a vyšlehala ho. Poté jsem po částech přidávala máslo, které stejně jako pudink mělo pokojovou teplotu, aby se krém nesrazil. Nyní můžete přidat rum, pokud jste ho nedali už při vaření pudinku. Vyšlehaným krémem naplňte cukrářský sáček.
venec2
7. V druhé míse od robota jsem si připravila šlehačku. Použila jsem 40 %.
8. Teď už zbývá jen dokončit věnečky. Věnečky rozřízněte, naplňte vanilkovým krémem, poté šlehačkou a lehce pocukrujte.
venec4

Poznámka

Z této dávky jsem udělala 21 věnečků. Krém dal na všechny věnečky a šlehačky mi zbylo na dvě kávy. Tu si nezapomeňte k věnečkům uvařit a nechte si chutnat :).