Zapáchající a ztvrdlé ručníky už neřeším: Tento nápad jsem odkoukala od tety v Rakousku, takové prádlo a čistou pračku jsem neměla roky!

Překvapilo mě, že když jsem bydlela u tety v Rakousku, vůbec nepoužívala běžné prací prostředky z drogerie.

A to jste měli vidět ty ručníky, župany a také ostatní prádlo – úžasně voňavé a hlavně měkké a jemné.

Mně v takovém stavu vždy vydržely pár praní a pak se jemná vlákna slepila a namísto jemnosti byly nepříjemné na dotek a dokonce i zapáchaly.

Moje teta si vyrábí zcela jednoduchý domácí změkčovač – jak tomu ona říká. Jde vlastně o něco jako náhradu aviváže, ale takovou, která vám zároveň čistí pračku.

Navíc žádné alergie ani nepříjemné podráždění pokožky nehrozí, je to naprosto bio.

Já to přidávám do každého praní do odměrky jako klasickou aviváž ve stejném množství.

Po čase jsem si všimla, že i pračka je v lepším stavu – nezapáchala a byla bez vodního kamene (je potřeba ale říct, že peru minimálně při 45 stupních, to mi také poradila teta, právě kvůli čistotě pračky i prádla). Jsem s tím velmi spokojená.

Co budeme potřebovat:

  • 10 g jedlé sody
  • 150-200 horké vody
  • 800 ml jablečného octa
  • 20 kapek esenciálního oleje, který máte rádi – pokud nemáte dejte trošku aviváže
  • Plastovou nádobu – co největší (já měla od pracího gelu 5 litrovou)

postup:

Do plastové nádoby jednoduše nalijeme vodu, přidáme sodu a ocet – když směs přestane bublinkovat, přidáme esenciální olej, zavřeme a trochu promícháme.

Nyní můžeme používat jako klasickou aviváž – tato směs změkčuje vodu i prádlo, věci vám budou lépe vonět a co je na tom nejlepší, tu největší změnu budete vidět na ručnících. Už po prvním praní nebyly tvrdé, ale krásně jemné a savé, jako kdysi.