Zázraky, které dokáže obyčejný dětský pudr

Tento tradiční přípravek pečující o dětskou pokožku známe všichni. Ale ne každý ví, že se dá použít mnohem rozmanitěji než jen na dětský zadeček. K čemu všemu můžeme tenhle levný, dostupný a přitom multifunkční prostředek využít?

Dětský pudr nebo také zásyp existuje v mnoha variantách, od tradičních značek, kterými nás opečovávaly ještě naše maminky, až po moderní verze nadnárodních firem. Vždy je ale jeho úkolem pečovat o jemnou dětskou pokožku, která zvlášť v plenkách může trpět opruzeninami. Působí antisepticky, hojivě a protizánětlivě.PUBLICITÉ

Ovšem důmyslní uživatelé a uživatelky se s touto původní, byť záslužnou funkcí nespokojili a přišli na to, že tento zázračný prášek se vyplatí mít i v domácnostech, v nichž žádná miminka právě nepobývají. Jaké jsou osvědčené tipy na další využití dětského zásypu?

Kosmetické využití:

Můžeme ho použít jako náhradu suchého šamponu. Na zplihlé a mastné vlasy naneseme trochu dětského pudru, rozptýlíme ve vlasech a vyčešeme. Pudr vytáhne mastnotu a vlasy budou znovu nadýchané a voňavé. Je ovšem lepší použít ho na světlé vlasy.

Náhrada deodorantu.
Náhrada deodorantu.Zdroj: Shutterstock

Stejně tak ho můžeme použít jako náhradu deodorantu, hlavně na nohy. Poprášíme nohy dětským pudrem, a zůstanou svěží celý den.

Pokud se nám objeví na obličeji nevítané akné, můžeme na pupínek aplikovat trochu pudru. Vytáhne vlhkost a zmírní zánět, a to hlavně díky obsaženému zinku.

Pomůže nám zvětšit objem řas. Pokud ani po nalíčení nejste se svými vějířky spokojená, zkuste je příště před nalíčením jemně poprášit právě dětským pudrem, pročesat a poté nalíčit. Budete mile překvapená výsledkem.

V souvislosti s řasenkou se dá dětský pudr použít ještě jinak – proti jejímu otiskování. Stačí nanést trošku pudru na horní víčko a prostor pod obočím, kam čerstvá řasenka tak ráda přilne.

Dětský pudr můžete použít i jako rozjasňovač.
Dětský pudr můžete použít i jako rozjasňovač.Zdroj: Shutterstock

Dokonce můžeme pudr použít i jako rozjasňovač – naneste ho trošku jako finále líčení na lícní kosti, nejenže je přirozeně rozjasní, ale zároveň máte jistotu, že dáváte pleti samé prospěšné a nezávadné ingredience.

Pokud se nám například v horku či při sportu otírají (a odírají) některé partie, zvláště vnitřní stehna, i tady dětský zásyp pomůže. Stačí jím potřít dotyčná místa – pudr zvyšuje hladkost pokožky, zabraňuje tření, a nepříjemné podráždění bude minulostí.

A jak ho využít v domácnosti?

Pomůže zbavit vaši obuv nepříjemného zápachu.
Pomůže zbavit vaši obuv nepříjemného zápachu.Zdroj: Shutterstock

V botníku můžeme využít jeho schopnost pohlcovat pachy. Nasypte trochu pudru do bot a nechte přes noc působit. Ráno vysypte zbytky a s nimi by měl z bot zmizet i nepříjemný zápach.

Totéž můžeme využít i v šatníku nebo skříni – zatuchlost snadno odstraníme, když do nich umístíme misku s nasypaným dětským pudrem.

Rovněž koberec nasáklý třeba cigaretovým kouřem osvěžíme, pokud ho poprášíme právě dětským zásypem a necháme alespoň čtvrt hodiny působit. Poté stačí vyluxovat.

COMMENT SE DÉBARRASSER DES FOURMIS AU NATUREL - YouTube

Pomůže nám bojovat i proti nežádoucím mravencům. Stačí ho nasypat na místa jejich cestiček, hmyz ho nedokáže překonat, a vy budete mít od nezvaných návštěvníků pokoj.

Pomůže odstranit mastné skvrny na textiliích – stačí čerstvou skvrnu posypat v dostatečné vrstvě pudrem a promnout, podle potřeby lze opakovat, dokud skvrna nezmizí. Pak stačí vyprat a věc bude jako nová.

Pomůže nám také se zamotaným řetízkem, který nemůžeme rozmotat a trneme, že se přetrhne. Zkuste uzlík pořádně poprášit pudrem a pak opatrně, nejlépe s pomocí párátka, rozmotat. Uvidíte, že to bude mnohem snazší.

Stejně tak může být dětský pudr naším pomocníkem v péči o zvířecí mazlíčky.

Péče o zvířecí mazlíčky.

Můžeme ho na stejném principu jako suchý šampon použít i na zvířecí kožíšek. Pokud potřebujete trochu osvěžit vašeho pejska, poprašte mu srst dětským pudrem, nechte chvilku působit, poté vytřete ručníkem a vyčešte. Tuto metodu ocení hlavně ti psíci, kteří se neradi koupou.

A pokud vašeho pejska trápí ztvrdlá kůže na kloubech, stačí si vzít na pomoc opět dětský pudr, tentokrát spolu s lékařskou vazelínou, a aplikovat na postižená místa.

Dětský pudr opět ve spolupráci s vazelínou se také hodí na ošetření psích tlapek v zimě, kdy je trápí mráz a posolené chodníky.