Vypěstujte si ten nejsilnější česnek. Užitečné rady jak správně postupovat při pěstování česneku.

Při pěstování česneku, tak jako u jiných plodin, je důležitá správná péče.   Je velmi nutné pravidelné provzdušňování a odplevelování půdy . Během suchých dní je třeba půdu zavlažovat, aby měl česnek neustálý přísun živin . Česnek vyžaduje hnojení během růstu a vždy třeba hnojit po západu slunce.

Jak jednoduše pěstovat pravý Český  česnek ?

– Když ze země vykouknou první listy česneku dejte rostlinkám hnojivo s obsahem dusíku . V 10 litrech vody rozpusťte 1 lžíci močoviny a aplikujte na řádky. Já dávám 7-10 l na jeden metr čtvereční.

– Aby vám zelené části česneku nežltli použijte tento postřik:  na 10 l vody přimíchejte 1 lžíci alkoholu a 200 ml mléka. Vše dobře smícháme, dáme do rozprašovače a postříkáme listy.

– Když listy česneku dosáhnou výšku 10-15 cm, odhrňte zeminu z cibulky a posypte dřevěným popelem . Potom opět zahrňte půdou. Tuto proceduru opakujeme i když se objeví palička (já ji nazývám šíp :-)). Jinak půdu neokopáváme ani nekyprím.

– Když se hlavičky začnou spirálovitě stáčet, odstraňte je a nechte jen pár, na nich uvidíte, kdy je čas na sběr česneku (hlavičky je lepší sbírat dříve, než jsou docela stočené, česnek se tak zbytečně nevyčerpává a energii věnuje tvorbě plodu).

– Když se začnou hlavičky, které byly dříve stočené narovnávat a objeví se na nich prasklinky, je čas na sběr. Nenechte hlavičky celkem se rozpadnout a přesušit . Tehdy má česnek sklon zpráchniví a je náchylnější i nemoci. Na česneku nepaličáku je nejlepší období pro sběr, kdy listy začnou žloutnout a nať polehávat.

Zachycovat během slunečných dní a česnek nechte  2-3 dny na řádku proschnout . Pak můžete přeložit do bedniček a nechat proschnout v interiéru.